Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
O cemencie
Nazwa pochodzi od koloru otrzymanego cementu, który przypominał wynalazcy kolor skał z wyspy Portland. Klinkier cementowy otrzymuje się przez wypalenie w temperaturze 1450 °C mieszaniny zmielonych surowców zawierających wapień i glinokrzemiany.
Do wypalonego klinkieru dodaje się gips lub mieszaninę gipsu i anhydrytu jako regulatora czasu wiązania oraz do 5% innych składników (wapień, żużel, pył pucolanowy), a następnie całość mieli się w młynie do cementu.
Produkowane cementy różnią się między sobą wytrzymałością mechaniczną oraz tempem jej przyrastania. Na tej podstawie wyróżnia się trzy klasy wytrzymałościowe cementu portlandzkiego:
32,5 (wytrzymałość próbek po 28 dniach: 32,5–52,5 MPa)
42,5 (wytrzymałość próbek po 28 dniach: 42,5–52,5 MPa)
52,5 (wytrzymałość próbek po 28 dniach: >52,5 MPa)
Liczba określająca klasę cementu informuje o minimalnej wytrzymałości normowej zaprawy na ściskanie, wyrażonej w MPa po 28 dniach twardnienia. Ze względu na tempo przyrastania wytrzymałości cementy dzieli się następująco:
z normalną wytrzymałością wczesną – oznaczenie N
z wysoką wytrzymałością wczesną – oznaczenie R
Produkowane są także cementy portlandzkie o innych składach, np.[1]cement portlandzki żużlowy CEM II/B-S, cement portlandzki wieloskładnikowy CEM II/B-M
O firmie
Spółka rozpoczęła działalność w roku 1989. Reagując na zachodzące w tym czasie zmiany gospodarcze, firma zmieniała przedmiot działalności dostosowując go do oczekiwań rynku.