O tynkach - Aktualności - Agria Sp. z o. o. - Wapno hydratyzowane. Nawozy wapniowe. Bielik i wapno nawozowe
Zadzwoń:: 14 621 88 21 • 14 621 88 22 • 14 621 79 02 • +48 660 76 86 91 Centrala: ul. Warsztatowa 5, 33-100 Tarnów
2018-05-21 07:00

O tynkach


W budownictwie najczęściej spotykamy się z  tynkami zwykłymi III i IV kategorii. Zasadnicze różnice między nimi dotyczą jakości powierzchni otynkowanej, która w dużym stopniu zależy od prawidłowości wykonania tynku. Równość tynków i ich grubość to nie tylko ich jakość ale duży wpływ na zużycie zastosowanych materiałów.

Podział tynków:
– ze względu na rodzaj zaprawy m.in. na :

– ze względu na ilość warstw :

– ze względu na technikę wykonania tj. stopień wygładzenia powierzchni :

Kategoria tynku oznacza również dokładność wykonania tj. wraz ze wzrostem kategorii rosną wymagania co do równości powierzchni i liniowości krawędzi co sprawdza się przykładając łatę kontrolną o długości 2,0m.
W praktyce, w zależności od przeznaczenia pomieszczeń, warto zwrócić szczególną uwagę na równość tynku, ale także i ścian już na etapie murowania, w następujących miejscach :

Uzyskanie równej powierzchni tynku ułatwia zastosowanie pionowych listew tynkarskich i listew narożnikowych. Wierzchnia warstwa tynków cementowo-wapiennych powinna być wykonana z użyciem piasku przesianego co wyeliminuje prawdopodobieństwo powstawania w trakcie zacierania śladów po większych ziarnach. Coraz powszechniejsze staje się stosowanie gotowych zapraw tynkarskich, które po wymieszaniu z odpowiednią ilością wody dają możliwość uzyskania tynku o powtarzalnych właściwościach użytkowych, jednakowej barwie i strukturze. Grupa Ożarów posiada w swojej ofercie gotowe zaprawy do tynkowania ręcznego i tynkowania z użyciem agregatu tynkarskiego.